До змісту

Розділ 1. Автоматичні системи захисту від пожеж і вибухів та їх місце в концепції автоматизованої системи пожежовибухонебезпечності об’єкта

1.1 Призначення й узагальнена структура автоматизованої системи пожежовибухобезпечності об'єкта

Система пожежовибухобезпечності (СПВБ) високоризикового об'єкта, узагальнена структура якої наведена на рис. 1.1, являє собою складну сукупність взаємопов'язаних заходів, сил і засобів, у якій ключову роль відіграє автоматизація, яка дозволяє підвищити ефективність захисту людей і матеріальних цінностей від загрози пожеж і вибухів.

Поняття "автоматизація" на даний час має двоякий зміст. Це поняття виникло після створення автоматики, що керує процесами без особистої участі людини, і задовго до появи електронної обчислювальної техніки, означаючи впровадження автоматичних пристроїв і систем.

Поява, стрімкий розвиток і широке впровадження в практику електронної цифрової обчислювальної техніки в останні десятиліття дозволило, з одного боку, істотно розширити можливості створення і сферу застосування автоматичних пристроїв і систем, підвищити їх ефективність і, з іншого боку, створити зовсім новий вид технічних систем - автоматизовані системи (так звані людино-машинні, людино-комп'ютерні системи), які вирішують різного роду завдання в режимі діалогу людини з комп'ютером, при якому остаточні рішення приймає людина - ОПР (особа, яка приймає рішення).

З появою автоматизованих систем (АС) поняття "автоматизація" втратило свій початковий зміст і означає впровадження не тільки автоматичних пристроїв і систем, але й автоматизованих систем. Тому, говорячи про автоматизацію будь-якого процесу, пристрою, системи, слід конкретизувати, про впровадження чого йдеться: автоматики або людино-машинних систем.

Рис. 1.1 – Узагальнена структура СПВБ високоризикового об'єкта

Автоматизація систем пожежовибухобезпечності складних високоризикових об'єктів здійснюється за двома напрямками:

Автоматизована система пожежовибухобезпечності (АСПВБ) входить до складу системи пожежовибухобезпечності СПВБ об'єкта як його інформаційно-управлінська частина, що забезпечує автоматизоване виконання функцій СПВБ, ув'язування окремих елементів, що забезпечують пожежовибухобезпечність об'єкта, у єдину систему, їх необхідну функціональну взаємодію, функціональну інтеграцію. Образно говорячи, АСПВБ є мозком і нервами системи пожежовибухобезпечності, її інтелектуальним ядром.

Розглядаючи систему пожежовибухобезпечності складного багатофункціонального об'єкта в цілому, важко знайти таку її окрему функціональну систему нижчого рівня, яка не потребувала б впровадження людино-комп'ютерних, автоматизованих систем і засобів.

Сукупність всіх автоматизованих систем і засобів СПВБ об'єкта, власне кажучи, являє собою єдину взаємопов'язану автоматизовану інформаційно-управлінську систему.

Однак тут необхідно мати на увазі, що в окремих функціональних системах СПВБ (пожежогасіння, протидимного захисту та ін.) автоматизовані функції настільки тісно переплітаються і сполучаються з автоматичними функціями, а ті самі комп'ютери можуть використовуватися для вирішення завдань як в автоматизованих, так і в автоматичних режимах, що провести чітку, однозначну межу між автоматизованими й автоматичними частинами цих функціональних систем не є можливим.

Автоматизована система пожежовибухобезпечності складається з функціональних автоматизованих систем нижчого рівня, які є інформаційно-управлінськими частинами відповідних функціональних систем СПВБ і систем забезпечення, називаних також видами забезпечення.

Функціональними автоматизованими системами нижчого рівня АСПВБ є:

АС запобігання пожежам і вибухам призначена для автоматизованого управління профілактичними протипожежними і противибуховими роботами, автоматизованого вирішення завдань з запобігання передпожежних і вибухонебезпечних режимів. АСЗПВ включає у свій склад автоматизовану систему запобігання передпожежних і вибухонебезпечних режимів (АСППВР) і автоматизовану систему управління профілактичними роботами (АСУПР).

АС запобігання передпожежним і вибухонебезпечним режимам призначена для автоматизованого збору й обробки інформації про протипожежний і противибуховий стан об'єкта, виникнення аварійних передпожежних і вибухонебезпечних ситуацій і управління пристроями ліквідації цих ситуацій.

АСУ профілактичними роботами призначена для автоматизованого управління профілактичними протипожежними і противибуховими заходами, інформаційного забезпечення інспекції Держпожнагляду і формування бази даних для проведення експертизи проектів будівель, споруд, технологічного устаткування й експертизи пожеж і вибухів.

АС пожежовибухозахисту призначена для автоматизованого й автоматичного виконання функцій з гасіння пожеж, вибухозахисту, димовидалення, оповіщення й евакуації людей з палаючих будинків. АСПВЗ включає до свого складу автоматизовані системи пожежогасіння (АСПГ), вибухозахисту (АСВЗ), пожежної сигналізації (АСПС), протидимного захисту (АСПДЗ), оповіщення й евакуації людей (АСОЕЛ), зв'язку й оперативного управління пожежної охорони (АСЗОУПО).

АС пожежогасіння призначена для автоматизованого й автоматичного виконання функцій з управління стаціонарними і рухливими установками пожежогасіння, вибору методу гасіння (одночасне гасіння по всій поверхні або по всьому об’єму приміщення, локальне поверхневе чи об'ємне, комбіноване), вибору вогнегасної речовини (вода, аерозоль, піна, газ, порошок, пара та ін.).

АС вибухозахисту призначена для автоматизованого й автоматичного виконання функцій з локалізації і придушення вибухів у технологічній апаратурі і виробничих приміщеннях на початковій стадії їх виникнення.

АС пожежної сигналізації призначена для автоматизованого й автоматичного виконання функцій з виявлення пожеж на ранній стадії їх розвитку, контролю процесів гасіння пожеж і передачі необхідної інформації підрозділам пожежної охорони, персоналу об'єкта, АСУТП та іншим системам АСПВБ.

АС протидимного захисту призначена для автоматизованого й автоматичного виконання функцій із забезпечення незадимлення і видалення диму при задимленні приміщень з перебуванням людей і евакуаційних шляхів у будинках.

АС оповіщення й евакуації людей призначена для автоматизованого й автоматичного виконання функцій з оповіщення людей про пожежу на об'єкті, вибору оптимальних шляхів їх евакуації, управління рухом людей по евакуаційних шляхах, контролю наявності людей в охоплених пожежею і пожежонебезпечних приміщеннях.

АС зв'язку й оперативного управління пожежної охорони призначена для автоматизованого виконання функцій із забезпечення зв'язку в системі пожежовибухобезпечності об'єкта, оперативного управління підрозділами пожежної охорони, а також інформаційного забезпечення керівника гасіння пожежі.

АС загального призначення призначена для автоматизованого вирішення завдань в інтересах усієї системи пожежовибухобезпечності об'єкта. АСЗП складається із системи автоматизованого проектування (САПР) СПВБ, автоматизованої системи підготовки кадрів (АСПК), автоматизованої інформаційної системи пожежовибухобезпечності (АІСПВБ) і автоматизованої системи управління першочерговими аварійно-рятувальними роботами [5].

До змісту